Portoryko: Historyczny brązowy medal Javiera Culsona

[Wszystkie linki w tekście odsyłają do stron w języku hiszpańskim, chyba że zaznaczono inaczej.]

Olimpijski lekkoatleta, Javier Culson (@JavierCulson), przeszedł do historii zdobywając brązowy medal w biegu na 400 metrów przez płotki, na igrzyskach w Londynie. To pierwszy medal olimpijski dla Portoryko, poza tymi, wywalczonymi przez bokserów. Teraz Portoryko ma ich w sumie siedem – sześć brązowych i jeden srebrny. Medal Culsona jest także pierwszym, zdobytym przez portorykańskiego sportowca, od igrzysk z 1996 roku. Karaiby świętują, bowiem złoty medal w tej samej konkurencji zdobył Dominikańczyk Félix Sánchez – “Super Félix”.

Culson był jednym z faworytów w walce o złoto w biegu na 400 metrów przez płotki. Na drugim miejscu uplasował się Amerykanin Michael Tinsley.

Javier Culson zdobył brązowy medal w biegu na 400 metrów przez płotki w Londynie (zdjęcie z archiwum). Fotografia Quique Aparicio, udostępniona dzięki uprzejmości Komitetu Olimpijskiego Portoryko.

Mimo że było to dla Portorykańczyków słodko-gorzkie zwycięstwo, bowiem nie udało się zdobyć tak upragnionego złota, wcale nie są rozczarowani – wręcz przeciwnie – wyrażają radość z medalu Culsona na portalu Twitter:

@hiramart: Culson zawiódł? Widziałem go na podium z medalem i z tego co wiem, jest to jedyny medal zdobyty przez Portoryko.

@Flamencole@JavierCulson Jak by nie było, przeszedłeś do historii! #PuertoRicoEstaContigo [Portoryko jest z tobą]

@adriibabiix3: Jestem bardzo dumna, że @JavierCulson rozsławił Portoryko. Udało ci się zjednoczyć naszą wyspę poprzez coś pozytywnego. prawdziwy #Portorykańczyk

@exorKshii58_PR@JavierCulson dumny z twojego sukcesu i z rozsławienia naszej wysepki… dla nas to tak, jakbyś zdobył #ZŁOTO dobra robota 🙂

Portorykański koszykarz, José Juan Barea, także wyraził swoje poparcie dla Culsona:

@jjbareapr@JavierCulson gratulacje, świetna robota! zawsze z Tobą… coqui

Kolejny historyczny sukces Portoryko

Natomiast gimnastyk Tommy Ramos (@TommyRamos_pur) został pierwszym Portorykańczykiem, który wziął udział w finale ćwiczeń na kółkach gimnastycznych, zdobywając 15,6 punktów. Choć nie udało mu się wywalczyć medalu (zajął szóste miejsce) jako jedyny reprezentant Portoryko zaszedł tak daleko w konkurencji gimnastycznej.

Rozpocznij dyskusję

Autorzy, proszę Zaloguj »

Wskazówki

• Wszystkie komentarze są moderowane. Nie wysyłaj komentarza więcej niż raz, gdyż może to zostać zinterpretowane jako spam.
  • Prosimy, traktuj innych z szacunkiem. Komentarze nieprzywoite, obraźliwe lub atakujące inne osoby nie będą publikowane.